Ubytek słuchu przychodzi z wiekiem. Jednak w przypadku uwarunkowań genetycznych, przebytych chorób, przyjmowanych leków lub narażenia na hałas, problem ze słuchem może pojawić się wcześniej. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gorzej słyszymy. Wada rośnie pomalutku, niezauważalnie, a rodzina i znajomi przyzwyczajając się do tego stanu, mówiąc głośniej. Badania wykonane w naszym gabinecie dadzą Państwu informację o głębokości niedosłuchu, jego lokalizacji oraz prawdopodobnej przyczynie. Ocenimy czy jest to niedosłuch do leczenia czy do zaprotezowania aparatem słuchowym. Zbadamy stopień rozumienia mowy i będziemy mogli ocenić korzyść z aparatów słuchowych.
Polega na wprowadzeniu otoskopu wyposażonego w kamerę do przewodu słuchowego. Obraz widoczny jest na ekranie. Badanie to pozwala ocenić błonę bębenkową oraz przewód słuchowy. Z niedowierzaniem pacjenci oglądają owady, waciki albo kopułki, które dostały się do ich ucha, a problem jest często zauważany.
Badanie dla osób, które chcą wiedzieć, na jakim poziomie jest ich słuch, które ucho słyszy lepiej i z wysłyszeniem, jakich częstotliwości mają problem. Po badaniu również informujemy pacjenta czy powinien już systematycznie badać słuch i co jeszcze powinien zrobić, aby słuch znajdował się w granicach normy.
U osób wrażliwych na głośne dźwięki należy sprawdzić próg, przy którym dźwięk odbierany jest, jako nieprzyjemny, za głośny. Bardzo istotne badanie przy doborze aparatu słuchowego.
Jest to badanie wykonywane u pacjentów, którzy nie rozumieją słów, wyrazy zlewają się, mają problem podczas rozmów w hałasie albo większym gronie osób, uosób, które będą protezowane aparatami słuchowymi.
Za pomocą tego badania możemy sprawdzić jak funkcjonuje trąbka słuchowa, czy w uchu jest stan zapalny, czy prawidłowo funkcjonują kosteczki słuchowego. Badanie zlecane w przypadku uczucia zatkanego ucha jak również, jako badanie kontrolne po infekcjach ucha.
Badanie wykonywane u pacjentów, którzy odczuwają szumy, piski, gwizdy. Tym badaniem możemy określić charakter, poziom słyszalności i częstotliwość szumów słyszalnych przez pacjenta. Badanie pomocne jest również przy ustawieniu
Są to badania diagnostyczne zlecane przez lekarza otolaryngologa lub audiologa w celu diagnostyki uszkodzeń słuchu o lokalizacji ślimakowej. Zalecane głównie dla osób z szumami usznymi, zawrotami głowy, z niedosłuchem.
Jest to badanie korzyści z aparatów słuchowych. Daje nam informację na ile wybrane aparaty poprawiają rozumienie mowy. Można również określić poziom rozumienia mowy obojgiem uszu jednocześnie.
Badanie diagnostyczne przeprowadzane u osób z dobrym słuchem, które mają szumy uszne oraz u osób przyjmujących leki ototoksyczne.
Wykonywane standardowo w celu określenia progu słyszenia oraz jako badanie przesiewowe w kierunku wykrycia zaburzeń słuchu pozaślimakowych typu guz nerwu VIII, guz kąta mostowo-móżdżkowego, stwardnienie rozsiane. Na badania ABR powinny być kierowane osoby z nagłym lub postępującym niedosłuchem, z szumami usznymi, jak również osoby, u których stwierdza się niezgodność pomiędzy badaniami audiometrii tonalnej i audiometrii słownej.
Gabinety przystosowane są dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.
© 2010 - 2024 Cedis-med. Realizacja strony: Inaton.