Zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt dzieci w gabinecie lekarza. Najczęściej występuje jesienią i zimą.
Zazwyczaj zaczyna się zaraz po lub jeszcze w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. Trąbka słuchowa, która łączy ucho środkowe z górną częścią gardła jest u dzieci wyjątkowo krótka i ułożona poziomo, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wzdłuż niej zakażeń. Powstały obrzęk może przyczyniać się do zalegania wydzieliny w uchu środkowym.
W przypadku stwierdzenia zmian wysiękowych w uchu środkowym zalecane jest leczenie farmakologiczne tj. leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, mukolityczne czy przeciwalergiczne. Należy również włączyć udrażnianie trąbek słuchowych (np. przedmuchiwanie metodą Politzera, wibraerozole z mukolitykami).
Zastosowanie wibroaerozolu (aerozol, którego cząsteczki wprowadzono w drgania) z czynnym lekiem, który dodatkowo podawany jest z cykliczną falą ciśnienia nazywa się inhalacjami AMSA. Ciśnienie to pozwala dotrzeć lekom do zatok przynosowych oraz przez trąbkę Eustachiusza do ucha środkowego.
W wielu przypadkach takie leczenie jest alternatywą dla leczenia zabiegowego np. założenia drenów do uszu.